Attiecību kvalitātei ir ļoti būtiski spēt arī nodalīt dzīves telpu starp vīru un sievu. Psihoterapeits Viesturs Rudzītis dzīvokli vai māju dēvē par sievišķo teritoriju, tāpēc vīrietim vitāli nepieciešams ir savs darba kabinets, darbnīca vai garāža, kā arī spēt bez pārmetumiem izmantot kādus darba dienu vakarus laikam ar saviem draugiem – citiem vīriešiem.
“Iedomāsimies, ka vienā dzīvoklī kopā dzīvo piecas sievietes un viens vīrietis un pretēji – pieci vīrieši un viena sieviete. Lietojot šo maksimizācijas piemēru, es gribu iedot šo sajūtu, kas vienam vīrietim ir ar vienu sievieti un vienai sievietei ar vienu vīrieti. Mēs esam pie tā tik ļoti pieraduši, ka nesajūtam, kas tajā varētu būt nenormāls. Taču divistabu dzīvoklis nogalina attiecības,” pārliecināts V.Rudzītis, uzsverot, ka tieši tādā modelī dzīvo ļoti daudzas jaunās ģimenes, kurām būtu ļoti svarīgi apzināties, ka nepārtraukts laiks kopā 24/7 šaurā teritorijā attiecības neuzlabos, bet tieši otrādi – apdraudēs.
Pilnīgi nešķirami pāris var būt pēc kāzām – medusmēnesī, tas dots, lai pāris “varētu uztaisīt bērnu”, bet pēc tam pastāvot dabas dotā bioloģiskā atgrūšanās programma, kurā katram no pāra ir jāveic arī savi dzīves uzdevumi. Tomēr tas nenozīmē, ka pārim ir jāšķiras, ka nevar dzīvot kopā vai ka vīrietis nevar palīdzēt sievai.
“Daudzi pāri ir piedzīvojuši, ka ilgstoši atrasties kopā šaurā telpā ir neiespējami, tomēr līdz galam tam nenotic, jo “visās filmās un grāmatās taču rāda medusmēnesi, un to, cik tas ir kolosāli – mūžam nešķirties… Bet tā nav, daba liek mums iet katram savos darbos, bet nakti pavadīt kopā guļamistabā, jo tur gan nav nekādu atgrūšanās programmu.” (V.Rudzītis)
Vēl kāds padoms, ko sniedz psihoterapeits ir – sievietēm ļaut vīriešiem pašiem apgūt un rūpēties par viņu teritorijām. “Vienmēr minu Ļeva Tolstoja piemēru, viņam bija 13 bērni, bet ne viņi, ne sieva nedrīkstēja ienākt viņa kabinetā. Tās teritorijas nodalījās. Jā, māja ir sievišķā teritorija, bet ja tajā vīrietis vāļāsies pa dīvānu, kā tad sieviete to varēs izturēt? Kā arī – ja vīrietis beidzot aiziet uz savu garāžu vai darbnīcu, kur ir sava sistēma, bet tur ienāks sieviete un teiks – kas tev te par bardaku, es tūlīt ievedīšu normālu kārtību te… Sievai ir jāļauj vīram būt savā teritorijā, jo laiks 24/7 tikai sabojās visu. Tipiskās vīriešu teritorijas – kabinets, darbnīca, garāža un tur sievietei nav jāievieš sava kārtība. Protams, visam ir jābūt saprāta robežās un vīram ir jāpalīdz sievai, bet nedrīkst būt situācija, kad tēvs kļūst par mātes asistentu vai ka aizpilda aukles vietu. Protams, katram tētim ir jāprot pamperi nomainīt vai pabarot bērnu un meitai bantes matos iesiet, bet tas nedrīkst būt kā sistēma. Tai ir jābūt kā vienkārši palīdzības iespējai, kad sievai nepieciešams,” plašāk skaidro V.Rudzītis.
Viņš saka, ka dzīvokli vai māju var arhetipiski salīdzināt ar kādreizējo pirmatnējo cilvēku dzīvesvietu – alu.
“Mednieks no alas izgāja no rīta un atgriezās vakarā ar medījumu. Mājās viņš paliek tikai gadījumā, ja ir saslimis.” Turpinot par nepieciešamību nodalīt teritorijā vietu vīrietim, psihoterapeits uzsver – ir atšķirība, vai tas ir jāizdara mājā, kas ir lielāka par 200 kvadrātmetriem vai arī nelielā divistabu dzīvoklī. Tad esot jāmeklē izeja “kaut kur pa vidu.”
“Tad var tā, ka vīrs divas vai trīs dienas nedēļā nāk mājās 18.00 vai 19.00, un var ko pārkrāsot, nomainīt atslēgu vai būvēt sienas skapi, jo viņam vajag kaut ko darīt. Pārējās divas vai trīs dienas nedēļā viņš var nākt mājās 21:00, kad varbūt var paspēt vēl nolasīt bērniem pasaku. Tajos vakaros viņam ir treniņi vai darīšanas ar citiem vīriem, saviem draugiem. Tas ir kā salīdzinot ar medībām agrāk. Arī vienu brīvdienu viņam vajadzētu pavadīt ar draugiem – sacensībās, medībās vai citās arhetipiskās nodarbēs. Otro brīvdienu viņš tad var būt kopā ar savu ģimeni. Vislabāk to pavadīt nevis divistabu dzīvoklī, bet kaut kur kopā izbraukt un apmeklēt kādas interesantas vietas. Mums Latvijā tādas vietas ir daudz un tad tā ģimenes teritorija kļūst plašāka, jo tikai būt divistabu dzīvoklī – tas nogalina attiecības,” uzskata psihoterapeits.