Ar rezultātu – 12 intervijas latviešu valodā ar 12 laulātiem pāriem, ir noslēdzies biedrības “Asociācija “Ģimene”” projekts “Laulības un krīzes”. Sadarbībā ar projekta “Laulība-laimīgi līdz mūža galam?” autoriem un Sabiedrības integrācijas fonda (SIF) finansiālo atbalstu kopš janvāra klajā laists sarunu cikls ar 12 laulību pieredzes video stāstiem par laulāto piedzīvotajām krīzēm un galvenais – iziešanu no tām un palikšanu kopā.

Kā informē SIF projekta vadītāja Elīna Kārkla, galvenais uzstādījums bija atrast Latvijā 12 laulātos pārus, kuri ir gatavi kameras priekšā atklāt savu attiecību zemākos punktus un spēt atbildēt uz jautājumu – kāpēc viņi vēl aizvien ir kopā.

“Mēs ieguvām tik daudzveidīgas un patiesas atbildes uz to, kāpēc ir vērts cīnīties par savu laulību, kāpēc vajag meklēt palīdzību, kā arī, kas var novest līdz dziļām krīzēm. Reizēm tas, ka pāris ir apzinājies krīzes iemeslus ir bijis puse no atrisinājuma. Ja laulātie sapratuši, ka tieši komunikācija un spēja sarunāties vienam ar otru ir lielais klupšanas akmens, tad viņi ir meklējuši un atraduši risinājumu vai nu pie kādiem attiecību speciālistiem vai kādos kursos vai labākajā gadījumā – spējuši analizēt savu attieksmi un rīcību pret laulāto,” norāda interviju veidotāji Rihards un Viktorija Kostigovi.

Šajā projektā tika aptvertas plaša spektra tematikas – ir uzklausīti gan stāsti par azartspēļu un datorspēļu atkarību un tās ietekmi laulībā, gan finansiālām krīzēm, kam izgājis cauri ir pāris, gan dienas gaismu ieraudzījuši stāsti par attiecību zemākajiem punktiem saistībā ar veselību, sānsoļiem, pagātnes traumām, karjeras likšanu augstāk par otru, komunikācijas prasmju trūkumiem, viena mīlestības izdzišanu pret otru, abu atšķirīgumu un vēl citām tēmām.

“Mēs sarunās ar pāriem meklējām un atradām atbildes uz to, kā un kāpēc palikt kopā. Šodien, kad ir tik graujoši augsts šķirto laulību skaits, šāds saturs ir ļoti nepieciešams. Esam saņēmuši daudz atsauksmes par to, cik interesantas šīs sarunas ir likušās gan pāriem, kas paši ir piedzīvojuši dziļas krīzes, gan tiem, kas  diemžēl nav spējuši nosargāt savu laulību, gan arī jaunajiem pāriem, kuriem vēl šķiet, ka ar sākotnējo mīlestībā doto solījumu noteikti pietiks smagajos brīžos. Mēs esam bezgala pateicīgi šiem 12 pāriem, kas dalījās savā pieredzē, jo katrs no tiem ir tik ļoti atšķirīgs un nav divu vienādu stāstu vai formulas. Visus šos pārus vieno kaut kādā brīdī noformulētā doma, ka ir vērts cīnīties un ir vērts savu laulību saglabāt. Starp šiem stāstiem ir arī absolūti brīnumainas pieredzes, kur tiešām klausies un redzi, ka ir noticis Dieva brīnums attiecībās,” tā projekta autori.

Kopā ar komandu ir apceļota puse Latvija, lai īpaši meklētu un atrastu stāstus, kas iedrošina ikvienu laulātu pāri. Laulāto pieredzes stāsti atrasti Rīgā, Mārupē, Cēsīs, Saldū, Ventspilī, kā arī projekta ietvaros izdevās satikt uz brīdi Latvijā iebraukušo Ozolu pāri, kurš šobrīd par savu mājvietu sauc kādu kartūziešu klosteri saulainajā Spānijā. 12 sarunu video ciklā piedalījās Gatis un Līga Rūtiņi, Māris un Agnese Megņi, Dzintars un Ieva Osemļjaki, Raimonds un Anda Mežiņi, Vilmārs un Krista Blūmi, Andis un Lilita Kudori, Ingus un Liene Bukši, Nils un Ingūna Laufmaņi, Andris un Velga Gailīši, Arvils un Agnese Baumaņi, Valdis un Aiga Ozoli, Ulvis un Ieva Kravaļi.

Projekta autori ir pateicīgi operatoram un video montāžas speciālistam Pēterim Tīsam un arī viņa ģimenei par atbalstu, īpaša pateicība ir arī operatoram Jānim Skulmem par pieslēgšanos projektā, tāpat pateicība make-up meistarei Ievai Balodei un arī par atsaucību un praktisko pienesumu make-up nodrošināšanā Elīnai Babrovskai un Ancei Bunclerei. Pateicība ir ikvienam “Asociācijas Ģimene” darba finansiālajam atbalstītājam, jo lai arī šī projekta galvenie izdevumi tika segti ar SIF finansiālo atbalstu, tā īstenošanas gaitā, protams, bija savi neparedzētie izdevumi. Projekta autori izsaka pateicību ikvienam atbalstītājam, tostarp vairāku sarunu norises vietas nodrošinātājiem Aijai un Arasam Noreikām.

Mēs esam palikuši kopā, projektā stāsta 12 laulātie pāri

Attēlā – projekta komanda (no kreisās) Ieva Balode, Viktorija Kostigova, Elīna Kārkla, Pēteris Tīss un Rihards Kostigovs

Laulāto pieredzes stāstus papildināja arī sarunām pieaicinātie eksperti, kuri sniedza atbildes uz laulāto pāru uzdotajiem jautājumiem.  Uz dažādiem pāru uzdotajiem jautājumiem atbildes saņēmām no tādiem ekspertiem kā – psihoterapeita Gata Līduma, psihoterapeita Viestura Rudzīša, uztura speciālistes Gitas Ignaces, sertificētās Sistēmiskās un ģimenes psihoterapijas speciālistes Kristīnes Mažes, futbola trenera Thiago Bomfim Oliveira da Silvas, bērnu un ģimeņu atbalsta centra “Miera osta” pārstāves Zandas Bomfinas-Oliveiras da Silvas, Nacionālā teātra aktrises Maijas Doveikas, “Nakts mēbeles” īpašnieka, uzņēmēja Jura Griķa un sievas Ivetas, Mazirbes rekolekciju centra vadītāja Kārļa Irbes, mācītāja Alda Pavloviča un mākslas pedagoģes Ditas Pavlovičas.

“Paldies visiem ekspertiem, kas atsaucās un dalījās savā profesionālajā un arī personīgajās attiecību pieredzēs. Esam pārliecināti, ka izskanējušie jautājumi bija aktuāli ne tikai konkrētajam intervējamajam pārim, bet daudziem pāriem, kas pēc tam šīs sarunas skatās,” saka sarunu vadītāji.

Caur intervijās izskanējušo ekspertu viedokļiem, dzirdamas atbildes uz tādiem jautājumiem kā – vai ir iespējams atjaunot uzticību pēc nodevības laulībā, vai un kā uzturs ietekmē laulību, kā audzināt vienotībā bērnu ar stipru gribu, Cik būtiski ir nodalīt dzīves telpu starp vīru un sievu, kā mainās pāru attiecību dinamika pēc 30 laulībā pavadītajiem gadiem un kā vispār nodzīvot ilgtspējīgu laulību, kā laulībā nepazaudēt sevi līdzās otra aicinājumam, kā kopt attiecības, kad bērni ir aizgājuši un laulātie palikuši divatā?

Visas šī īstenotā projekta video sarunas var noskatīties šeit – https://www.youtube.com/@Lauliba

Klausies arī Spotify –

#ĢimeneiDraudzīgi #SIFAtbalstaĢimenes