Biedrība “Asociācija Ģimene” ir vērsusies pie Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu ombuda ar iesniegumu, aicinot izvērtēt Latvijas Radio 5 raidījuma “Dzimtes r*sols” atbilstību augstiem ētikas un kvalitātes standartiem, kas ir nostiprināti Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu un to pārvaldības likumā.

Kāpēc tas ir svarīgi?

Raidījuma aprakstā skaidrots, ka tā mērķis “atvērt diskusiju par dzimumidentitāti un valodas lomu tās izpausmē”. Ideja veidot šādu raidījumu radusies, jo “nebināru cilvēku temats Latvijas medijos ir maz atspoguļots”. Iespēja realizēt šo ideju pavērās, to iesniedzot Latvijas Radio 5 izsludinātajā eksperimentālo raidierakstu konkursā, kur komisija to apstiprinājusi.
Biedrības “Asociācija Ģimene” ieskatā, nav ētiski sabiedriskā medija kanālam, kura mērķauditorija ir bērni, pusaudži un jaunieši, iepazīstināt savus gados jaunos un intelektuāli nenobriedušos klausītājus ar mentāliem traucējumiem (piemēram, dzimuma disforiju), tos pasniedzot kā normalitāti jeb vesela cilvēka stāvokli.

Biedrībai šāda rīcība nav pieņemama īpaši tādēļ, ka:

  1. raidījuma saturs neatbilst objektivitātes un precizitātes principam, ko likums pieprasa;
  2. mērķauditorija sava vecuma dēļ nekritiski pieņem raidījumā pausto par patiesu;
  3. saturam ir paaugstināts risks negatīvi ietekmēt pusaudžus viņu identitātes nostiprināšanās procesā.

Sabiedrisko mediju uzdevums ir izglītot un informēt sabiedrību, balstoties uz faktiem, vienlaikus veicinot konstruktīvu diskusiju. Taču īpaša uzmanība jāpievērš saturam, kas mērķēts uz jauniešiem – auditoriju, kas ir īpaši uzņēmīga pret sociālajām un ideoloģiskajām ietekmēm.

Ko mēs aicinām darīt?

Mēs lūdzam SEPL ombudu izvērtēt raidījuma “Dzimtes r*sols” saturu, lai pārliecinātos, vai tas atbilst sabiedriskā medija darbības pamatprincipiem. Turklāt mēs aicinām sabiedrību:

  • Sekot līdzi mediju saturam un vērtēt tā ietekmi uz jaunākās paaudzes sevis un apkārtējās pasaules uztveri.
  • Diskutēt par sabiedrisko mediju atbildību, veidojot saturu un izvēloties raidījumu viesus.
  • Stiprināt jauniešu kritisko domāšanu, palīdzot viņiem atšķirt zinātniskos faktus no ideoloģiskiem vēstījumiem.

Sabiedrība ir stipra, kad mēs aizstāvam tās vērtības un intereses, īpaši rūpējoties par bērnu un jauniešu labklājību. Tāpēc ir būtiski, lai sabiedriskie mediji rīkotos saskaņā ar augstiem standartiem, sniedzot kvalitatīvu un izglītojošu saturu, kas veicina saliedētību un sapratni.