Biedrība “Asociācija Ģimene” norāda, ka demogrāfijas lejupslīde nenotiek tikai šobrīd, tomēr politiķu prioritātēs līdz šim nav iekļauti nevieni situāciju uzlabojoši pasākumi. “Šobrīd valdības politika ir neproporcionāli labvēlīga pret savu elektorātu – pensionāriem,” uzskata Latvijas Daudzbērnu ģimeņu apvienības vadītāja Elīna Treija. Demogrāfisko lietu padomes sēdē viņa aicināja ieraudzīt demogrāfijas jautājumā ģimeņu nozīmi un paredzēt tādus politikas pasākumus, kas īpaši mazinātu nevienlīdzību veicinošos apstākļus mājsaimniecībām ar bērniem.

Otrdien, 5.novembrī sasauktajā Demogrāfisko lietu padomes sēdē vairāku nozaru ministriju un nevalstiskā sektora pārstāvji un eksperti diskutēja par nesen publiskoto “Informatīvo ziņojumu par demogrāfiskās politikas attīstību.” Plānots, ka tuvākā nākotnē vēl pēc savstarpējām diskusijām, saskaņošanas un pilnveides šo Labklājības ministrijas koordinēto ziņojumu iesniegs apstiprināšanai Ministru kabinetā.

Viss vēl tikai uz papīra

Jāatzīmē, ka ministru līmenī šis dokuments vēl nav izdiskutēts, kā arī finansējums īstenojamajiem pasākumiem vēl pēc izvērtēšanas būs jāatvēl, piemēram, no nākamā gada budžeta.

Kā norāda jurists, biedrības “Asociācija Ģimene” pārstāvis Kaspars Herbsts, šādām Demogrāfijas sēdēm būtu jānotiek regulāri, lai varētu sekot līdzi izvirzīto uzdevumu īstenošanā un nozaru ministriju atbildības prasīšanā.

Premjeres Evikas Siliņas vadībā šogad šī jau ir otrā sasauktā Demogrāfijas lietu padomes sēde. Iepriekšējais premjers K.Kariņš pēc savas iniciatīvas nesasauca nevienu Demogrāfisko lietu padomes sēdi, vien pēc biedrības “Asociācija Ģimene” un Latvijas Daudzbērnu ģimeņu apvienības pieprasījuma 2021. gada 12. martā tika organizēta šāda sēde attālinātā režīmā, kuras vadība tika deliģēta labklājības ministrei Ramonai Petravičai.

Krīzes situācija demogrāfijas politikā ir jau ilgstoša, tomēr neviens neuzņemas par to atbildību. “Asociācija Ģimene” norāda, ka gan iepriekšējā, gan šī valdība ieiet vēsturē kā tādas, kas neskatoties uz Latvijas straujo skaitlisko izmiršanu nav spērušas nevienu procesa apstādinošu soli – “pasākumi arī šajā ziņojumā skan labi un izskatās labi, tomēr dzimstības ziņā tie neko neveicinās.”

E.Treija atgādina, ka valsts demogrāfiskās politikas uzdevums ir “līdzsvarot paaudžu nomaiņu, tostarp veicinot tik lielas nākamās paaudzes piedzimšanu un uzaugšanu, cik nepieciešama, lai garantētu latviešu nācijas pastāvēšanu. Tas ir nostiprināts arī mūsu konstitūcijas preambulā, un valsts rīcībpolitika, kas to apdraud, ir uzskatāma par antikonstitucionālu.”

Kā novēroja “Asociācija Ģimene”, teju pusotru stundas ilgajā sēdē – gan prezentācijā, gan vairāku nozaru ministrijas pārstāvju uzrunās, galvenie akcenti tika likti uz visaptverošu pieeju demogrāfijas problēmātikas risināšanā. Premjere E.Siliņa skaidroja, ka “demogrāfijas jautājumi ir plaši, un šis būtu jāuztver kā “kopējais scenārijs”, jo demogrāfija nav tikai “bērna piedzimšana”.”

Vienisprātis ir arī pašreizējais Labklājības ministrs Uldis Augulis, sakot, ka demogrāfija nav jāuzlūko tikai caur cilvēku piedzimšanu, bet “tas ir visas paaudzes viss dzīves cikls, tāpēc jābūt visu iesaistei.”

Ģimeņu finansiālajai stabilitātei ir nozīme

Sēdē tika uzsvērta tādas vides nepieciešamība, kas gan motivē veidot ģimeni, gan turpināt karjeru un izaugsmi. Vairākkārt tika uzsvērts, ka materiālā atbalsta palielināšana neuzrādīs vēlamos rezultātus bērnu dzimstības rādītājos, tādēļ jārisina arī darba spēka noturēšana un senioru darba iespējas, mājokļu pieejamība jaunajām ģimenēm un migrācijas jautājumi.

Asociācijas vadītājs Rihards Kostigovs uzskata, ka risināt demogrāfijas krīzi ar migrācijas pasākumiem vai pensijas vecuma pacelšanu nozīmē to risināt tikai uz papīra. “Pozitīvi ir tas, ka ziņojumā pie uzdevumiem ir izcelti “pirmā bērna pozitīva pieredzes stiprināšana”, “otrā bērna ienākšanas ģimenē veicināšana” un “ģimenes vērtības stiprināšana sabiedrībā”. Šie punkti ir tie, ko mēs savā darbībā esam stingri un regulāri uzsvēruši. Būtu jāīsteno pasākumi, kas motivētu sievietes veidot stabilas attiecības un ģimeni, kurā vēlētos laist pasaulē savu pirmo bērnu. Neiztrūkstošs elements ir vīrieša atbildības par ģimenes veidošanu un uzturēšanu celšana.”

Tomēr, kā uzskata E.Treija, informatīvajā ziņojumā minēto steidzamāko pasākumu sarakstā iztrūkst “zaudētu ienākumu 100% atvietojums un garantētu minimālo ienākumu nodrošināšana mātei un bērnam zīdaiņa aprūpes laikā.” Viņa norāda, ka tieši šie finansiālie atbalsti bērna pirmajā 1,5 dzīves gadā vecākiem mazinātu ziņojumā pieminēto ekonomisko un sociālo nedrošību, kas attur no bērna laišanas pasaulē.

Līdzās tam, ka demogrāfiju ietekmē sabiedrībā valdošā izpratne par bērnu kā vērtību, tomēr nabadzību ģimenēs ar bērniem nevar izskaust tikai paplašinot izglītības vai veselības aprūpes pakalpojumus. “Pakalpojumu uz maizes neuzliksi un kājas neapausi. Ir jāpalielina ienākumi,” tā E.Treija.

Kad atbildība sadalīta uz visiem

“Mēs visi šobrīd daļēji risinām demogrāfijas izaicinājumus. (…) Jāskatās, kādi ir demogrāfiskie aspekti katrā mūsu nozarē. Mērķus vienā vai divos gados mēs varbūt nesasniegsim…” (Evika Siliņa)

“Asociācija Ģimene” norāda, ka iekams bērna dzīvības jautājums netiks uztverts par gana būtisku, lai rosinātu pasākumus mākslīgā aborta samazināšanā, tā vērtības piesaukšana ir tikai uz papīra. Asociācija uzsver, ka katrs normatīvais akts, pieņemamais vai grozāmais likumprojekts ir jāvērtē no demogrāfijas prizmas.

“Šobrīd būtu jāizsver īpašo lietu ministra nepieciešamība. Demogrāfija šodien ir šādā vajadzībā, lai tai būtu piešķirts savs ministrs ar pieejamu budžetu un resursiem, citādi nav jēga ziņojumā aprakstītajiem pasākumiem. Konkrēta ministra atbildība šobrīd ir sadalīta uz visām ministrijām. Tas ir līdzīgi kā kristīgā mācība, kuru savulaik integrēja iekš visiem priekšmetiem, bet  rezultātā šī mācība “izšķīda” un daudzviet pat netiek vairs pieminēta un nav jūtama. Kā redzam, praktiski nekur pretī pasākumiem nav arī minētas finanšu pozīcijas un nepieciešamās vai piešķiramās summas. Turklāt šobrīd budžets jau ir pieņemts, un neredzam, ka līdzšinējā budžeta ietvaros būtu nosegti kādi būtiski demogrāfijas krīzes pasākumi,” tā “Asociācija Ģimene”.