Brazīlietis Thiago Bomfim Oliveira da Silva Latvijā ieradās pirms divpadsmit gadiem, satika latviešu meiteni Zandu, ar kuru kopā laulībā šobrīd audzina divus dēlus. Uzrunāts dalīties par savām pārdomām, kas, viņaprāt, sabiedrību padara stipru un arī, kas to visātrāk sagrauj, Thiago atbild tā – ja vēlaties zināt, kur Latvija varētu atrasties pēc kādiem desmit gadiem, paskatieties, kas šobrīd notiek Brazīlijā. To viņš saskatīja jau ierodoties Latvijā un piedzīvojot, ka Brazīlijā tikai pirms kādiem četriem gadiem liberālo ideju nodarījums ģimenēm un laulībai ticis nosaukts par problēmu. Thiago strādā par futbola treneri Lietuvas jauniešu grupām, savukārt Zanda darbojas Liepājā bērnu un ģimeņu atbalsta centrā “Miera osta”.

Klausies šo sarunu arī mūsu Spotify kanālā!

Kā tu ieraudzīji ģimenes vērtības Latvijā, kad ieradies un vai bija jūtama kāda atšķirība no tā, kas notiek Brazīlijā?

Galvenā atšķirība, ko es ieraudzīju, ka ģimenes Latvijā šodien ir daudz stiprākas nekā Brazīlijā. Brazīlijā daudzu gadu garumā ģimenes institūcija tiek grauta un cilvēkiem burtiski tiek “skalotas smadzenes” caur dažādām ziepju operām un televīzijas programmām un šoviem, kam cilvēki velta pat ļoti daudz laika. Brazīlietis var pat kādas četras vai piecas ziepju operas sērijas vienā dienā noskatīties. Tās ir tikpat svarīgas, ka programmā atrodas līdzās futbola pārraidēm. Tieši ziepju operās un filmās atklāti rāda, kā iznīcināt ģimenes. Tās parasti sākas ar stāstu par normālu ģimeni ar sievu, vīru un bērniem. Tad vīram parasti turpinājumā ir sānsoļi, tie notiek arī sievai, un līdz ar to rodas visas problēmas, kas ar to saistītas. Taču lielākā problēma ir tā, ka tajā visā šie sānsoļi tiek parādīti kā prieks un laime. Un ja mēs to pareizinām ar piecām reizēm dienām, tad pie šīs ietekmes arī daudzas Brazīlijas ģimenes šodien ir nonākušas. Mums ir ļoti augsts šķiršanās procents, un cilvēki, protams, nav laimīgi. Papildus mēs piedzīvojam jaunu kultūras revolūciju, kurā bērni nepiedzimst ģimenēs. Ir ļoti daudz vientuļās māmiņas un daudzas no viņām pat nezina, kurš ir tēvs. Tādā veidā šiem bērniem tiek iznīcināts priekšstats par vīrieti un vīrišķīgumu. Vēl kāda problēma ir feminisma kustības lielā izaugsme, kuras galvenais mērķis ir iznīcināt vīrieša tēlu un atņemt vīrietim spēku. Visur – gan internetā, gan televīzijā burtiski tiek sludināts, ka sievietei vīrieti nevajag. Arī mūzikas kultūra ir ļoti mainījusies un dzied par izlaidīgu dzīves veidu. Ja kādreiz bija populāri klausīties tautas mūziku caur brazīļu dziesmām par vēsturi un vērtībām, tad 90. gados ienāca jaunā amerikāņu mūzika. Sākumā mums tā bija pat vienaldzīga, jo reti kurš runāja angliski. Tomēr ar laiku, tai esot, arī mūsu mūzika sāka vairāk runāt par seksualitāti un citām “brīvajām” lietām.

Vai, tavuprāt, tas tiek darīts ar kaut kādu mērķi?

Protams, visam ir mērķis un tas ir politisks. Ja mazliet vairāk pastudē politisko kustību, ko dēvē par Frankfurtes skolu un par Antonio Gramši (Antonio Gramsci) filozofiju, tad uzzinām, ka viņu mērķis jau sen ir iznīcināt kultūru. Ģimenes ir viena no stiprākajiem pīlāriem mūsu sabiedrībā un sociālistiskā revolūcija ir tam apakšā. Tomēr vēljoprojām Brazīlijā mēģinām cīnīties pret šo genderisma ideoloģiju un turpināt runāt par ģimeni kā vērtību.

Bet kāds varbūt teiks, ka varbūt nav jēga cīnīties?

Ir jēga! Brazīlija ir Latviju apsteigusi negatīvajā ziņā par kādiem desmit gadiem, jo nebija toreiz, kas iestātos un cīnītos par šīm pamatvērtībām. Mēs tikai pirms kādiem aptuveni četriem gadiem kā sabiedrība nopietni apjautām, ka tā kļūst par problēmu un tad arī sākām aktīvāk cīnīties. Tagad mums ir prezidents no konservatīvās partijas un arī vairāk konservatīvo politiķu valdībā. Ilustrācijai izstāstīšu vienu piemēru, kas bija no laika pirms  mūsu tagadējā prezidenta (Žairs Mesiass Bolsonaru). Kādā muzejā izveidoja izstādi, kas bija veltīta Drag Queen tematikai. Kā viens no eksponātiem bija kails vīrietis, ko pat bērni varēja brīvi aptaustīt. Tas bija mums ļoti šokējoši, turpretī liberāļi teica – ka tas taču ir tikai kails cilvēks. Tad jaunā valdība parūpējās, lai šajā virzienā tomēr būtu pozitīvs izrāviens un tieši šobrīd jūtam, ka tās problēmas, kas bija tik ļoti saasinājušās, mazliet ir norimušas. Tāpēc ir ļoti svarīgi latviešiem cīnīties, apzinoties, ka jūs esat vairākumā.

Šī Gramši ideoloģija, uz kura balstīta ir genderisma kustība, māca, ka sabiedrības iekarošanai nav vajadzīga armija, atliek vien strādāt pie skolām, draudzēm un medijiem. Tie ir galvenie sabiedrības veidotāji. Tāpēc mēs arī tik maz dzirdam pret argumentus pret liberālismu tieši skolās, masu medijos un arī draudzēs. (T.Bomfim Oliveira da Silva)

Līdz ar to varētu rasties iespaids, ka mēs konservatīvie esam mazākumā, bet patiesībā, esam vairākumā. Protams, ja klusējam, tad pretestība izklausās mazāka. Ir jārunā un jābūt kopā šīs idejas vārdā.

Pilnībā piekrītu, jo tiklīdz tiek apspriestas liberālās vērtības ietekme, brīžam šķiet, ka vairākums klusē, kādēļ tā?

Tāpēc, ka vairākumam ir atņemta balss. Liberāļiem ir mediji, skolotāji un daudzās vietās pasaulē pat arī draudzes. Paldies Dievam, Latvijā baznīca vēl nav pārņemta. Tāpēc esot mājās un vienam šausminoties, liekas, ka esi tāds viens, kuru kaut kas uztrauc. Tad tu aizej uz skolu un arī tur skolotāja visu cenšas nolīdzināt, tad ieslēdz internetu un arī tur jūti liberālisma klātbūtni. Tomēr, tā ir rotaļa ar jūtām un tā nebūt nav realitātes atspoguļojuša. Mēs, piemēram, tagad sastopam vīriešus, kas apgalvo, ka arī viņi var palikt stāvoklī. Hmm..es pirms 20 gadiem mācījos, ka vīrietis nekādi to nevar izdarīt. Kāpēc cilvēki to saka, vai tas ir loģiski? Nē, tās ir tikai kāda indivīda sajūtas. Ir cilvēki, kas loģiski domā un tādi, kas savus uzskatus veido, balstoties uz emocijām. Šobrīd sabiedrība tiek virzīta uz emocionālo spriešanu. Mēs redzam, ka bērnus caur multfilmām un youtube video mēģina veidot, lai viņi izaug par vājiem. Visi manas bērnības supervaroņi bija stipri vīrieši, toties tagad gan Superman, gan Spiderman filmas tiek pārtaisītas un galvenie varoņi tiek parādīti kā vāji.

Un sievietes ir tā stiprās …

Jā, tu saki ļoti svarīgu punktu. Man ir jautājums – vai kāds ir redzējis pārraidi vai multfilmu par vīriešu salu, kur vīriešiem nevajag sievietes un viņi var dzīvot vieni? Nē? Bet vai esat dzirdējuši ko par “amazonēm” – super sievietēm, kurām vīrieti nevajag. To gan esat, vai ne? Saprotat to domāšanas maiņu, kur it kā mazās lietas veido ko lielu?

Mēs patiešām nekad neesam dzirdējuši par vīriešu salu, jo viņiem nav vajadzība palikt bez sievietes. Vīrietis savā būtībā dievina sievieti. Tas ir stiprs vārds, bet viņš patiešām rūpējas, atver durvis un apmaksā rēķinus, un ir grūti vīrietim, ja viņš to nespēj. Viņam ir dabiskā iekšējā tieksme būt par ģimenes galvu. (T.Bomfim Oliveira da Silva)

Paprasi kādam vīrietim, vai viņš gribētu dzīvot uz šādas salas, kur ir tikai citi vīrieši. Viņš tev pateiks, nē, nē, paldies, es dodos prom. Bet šobrīd tiek virzīts tieši šis uzskats, ka sieviete var pilnībā iztikt bez vīrieša.

Es dzirdēju, ka Brazīlijā Mātes dienu mēģina izņemt no kalendāra un pārsaukt par vienkārši “vecāku dienu”, tā ir taisnība?

Jā, tas attaisnojums, kāpēc kāds to grib darīt, ir it kā iežēlošanās par tiem, kam nav mammas. Tomēr saprotam, ka dziļāks iemesls ir vēlme pazudināt šo mātes tēlu. Jaunā revolūcija notiek soli pa solim. Un mērķis nav pieaugušie, bet tieši bērni. Tāpēc vispirms ir mēģinājumi mainīt mātes dienas pasākumus skolas kontekstā, lai mainītu šo izpratni par māti. Un, protams, ja “māte” pazūd kā tēls, arī “tēvam” kā tēlam vairs nebūs vietas. Tālāk – ja atņemam mātes un tēva tēlu, tad arī ģimenei vairs nebūs nozīmes. Tas ir centiens – iznīcināt ģimenes ideju, lai bērniem tā vairs nešķiet svarīga viņu dzīvē. Kas tad būs svarīgs?  Par to kļūs skolotājs, mūzika, mākslinieki, TV, Youtube, Tik-toks, bet ne māte ar tēvu.

Raksts turpinās pēc raidījuma “Balso par ģimeni” reklāmas”.

Vai Brazīlijā drīkst laulāties viendzimuma pāri?

Likums neaizliedz homoseksuālas attiecības valstī, bet laulības akcepts atšķiras štatos. Piemēram, manā štatā tas ir atļauts no likumīgās puses, bet ne no reliģiskās puses. Šo lēmumu atļaut dod nevis balsojums valdībā, bet to nosaka katra štata galvenais tiesnesis. Protams, liberālisma piekritēji vēlas to mainīt un notiek šobrīd cīņa. Vēl visā valstī šādas laulības nav atļautas.

Jums ģimenē aug divi dēli, jums šķiet viņus drošāk audzināt te Latvijā?

Šobrīd noteikti, ka Latvijā. Gender ideoloģija Brazīlijā ir daudz attīstītāka nekā šeit. Kad es uz Latviju atbraucu pirms 12 gadiem, es jau pēc pāris mēnešiem teicu, ka Latvija atrodas tajā punktā, kur Brazīlija bija pirms 10 gadiem. Ja gribat zināt, kur atradīsies Latvija pēc vairākiem gadiem, ja necīnīsities šobrīd pret liberālismu, paskatieties uz Brazīliju un Ameriku šodien!

“Es strādāju Liepājā bērnu un ģimeņu atbalsta centrā “Miera osta” un mums ir dažādas programmas ģimenēm un māmiņām ar bērniem.  Mūsu mērķis ir vispirms stiprināt ģimeniskās saites un to nozīmīgumu jau apliecina daudzi pētījumi, ko esmu lasījusi – bērnam tieši saikne, kas izveidojas ģimenē ar māti un tēvu, vēlāk palīdz attīstīt smadzeņu neironu darbību, kas ļauj pieņemt veselīgus lēmumus. Mēs, strādājot ar riska ģimenēm, patiešām meklējām to iemeslu un atslēgas momentu, kas varētu palīdzēt bērnam izkļūt no tā apburtā loka. Un caur dažādiem pētījumiem un apmācībām, ieraudzījām, ka tā ir šī ģimeniskā vide, kur bērns izveido drošu piesaisti mātei vai tēvam. Tāpēc mūsu uzsvars ir strādāšana ne tikai ar bērniem, bet ar visu ģimeni kopā.” (Zanda Bomfima Oliveira da Silva)

Thiago, strādājot par futbola treneri bērniem un pusaudžiem, tavuprāt, viņiem ir cerība izaugt par lieliskiem vīriem?

Ir cerība! Mēs skaidri redzam, ka viņi meklē kādu, kurš varētu parādīt, kā ir pareizi darīt. Vienā no tikšanās reizēm ar vecākiem, es stāstīju, ka mans galvenais mērķis ir ne vis iemācīt spēlēt futbolu, bet caur to palīdzēt radīt jaunus nākamos vadītājus. Futbols ir brīnišķīgs instruments, viņi iepazīst, ka caur treniņu procesu piedzīvo izaugsmes jēdzienu, tas ir smags darbs. Viņiem ir jāiemācās, ka ir nemitīgi kāds, kas grib tevi uzvarēt, jāapgūst komunikācijas prasmes, komandas darbs, spēja uzņemties vadību un tikšanu galā ar aizkaitinājumu. Es jau divus gadus trenēju pusaudžus Lietuvā un šobrīd redzu, kā no šīem bērniem un pusaudžiem ir izauguši vadītāji, kas spēj viens otru atbalstīt. Viņi skaidri zina, kas ir pareizi un kas nav.

Vai esi ieraudzījis, kas vēl ir pusaudžu problēma?

Ļoti liela problēma ir ar internetu un mobilajiem. Es strādāju ciešā sadarbībā ar fizioterapeitu un redzu, ka tik daudziem spēlētājiem ir problēmas ar muguru un kājām, jo pārāk daudz laika tiek pavadīts telefonā. Tas ne tikai plecus sabojā, bet kājas muskuļi pat ir nespēcīgi, jo pārāk daudz ir sēdēts. Diemžēl man ir 14 gadīgi zēni, kas sākumā pat neprot skriet, lekt. Ceru, ka kādā dienā es atkal varēšu strādāt tepat Latvijā un varbūt pat trenēt savus abus dēlus.

Ko tu novēli citām Latvijas ģimenēm?

Es kā kristietis aicinu vispirms vecākus būt uz ceļiem lūgšanā par saviem bērniem. Tā ir galvenā lieta! Neatstājiet bērnus vienus pašus Youtube un mobilajos, jo “smadzeņu skalošana” notiek solīti pa solītim. Rūpējaties par savām attiecībām ar  bērniem, pārbaudiet, kādi draugi viņiem ir, vai tiem ir tās vērtības, ko jūs mācat. Interesanti, ka pat Bībelē ir rakstīts, ka slikta sabiedrība var samaitāt labus tikumus.

Ja vēlies parakstīties par šobrīd izsludinātajiem Satversmes grozījumiem par ģimenes jēdziena nostiprināšanu, dodies uz latvija.lv/pv

Ja atradi vērtīgu saturu, atbalsti mūs, lai varam turpināt runāt: ZIEDOT

Klausies arī šo sarunu –