Problēma ir tā, ka daudzi konservatīvi noskaņoti cilvēki šodien klusē, saka Päivi Räsänen.

Šodien Somijas parlamenta deputāte Päivi Räsänen kļuvusi par vienu no vārda brīvības ikonām Eiropā. Teju vien retais nav dzirdējis vienu no pēdējā gada skaļākajām tiesas prāvām, kas skar reliģijas un vārda brīvību un liek uzdot jautājumu, kurā vēstures pagrieziena punktā mēs esam iesoļojuši? Pirmo reizi mūsu vēsturē par krimināllietu tapis gadījums, kur tiesai jālemj vai ar Bībeli saistītu tekstu drīkst publiskot un vēl vairāk – vai tam drīkst publiski piekrist. Paivi pārliecība ir – “Ja agrīnie kristieši no savas ticības neatteicās pat lauvu bedrē, kamdēļ man tas būtu jādara tiesas zālē?” Nepalaidiet garām izdevību šo drosmīgo sievieti satikt klātienē – jau konferencē “Cilvēka un ģimenes identitāte šodien un mūžīgi” 23.-24. februārim, kur viņa ieradīsies kopā ar savu vīru Niilo Pekka Räsänen. Abu laulībā izaudzināti pieci bērni, un sagaidīts jau divpadsmitais mazbērns.

Aktīvā darbošanās ieved politikā

Dienvidkarēlijā dzimusī Päivi bērnību pavadīja sapņojot kļūt par pētnieci dabaszinātņu jomā. Viņu dziļi bija ietekmējis franču zinātnieces Marijas Kirī dzīvesstāsts. Tomēr viņas ceļš 1978. gadā aizveda uz medicīnas fakultāti Helsinkos, un studiju laikā Päivi nerimstoši domāja par medicīnas ētiku, dzīvības vērtību un katra nedzimušā bērna tiesībām uz dzīvību.

Jau būdama medicīnas studente, Päivi nolēma, ka nekad nepiedalīsies abortu veikšanās un viņai tas izdevās – pēc ārsta prakses uzsākšanas 1984. gadā viņa šo pārliecību nostiprināja, drosmīgi piedalījās dažādās debatēs pret abortiem, rakstīja grāmatas, uzstājās ar lekcijām un organizēja paneļdiskusijas. Sabiedriskā aktivitāte jauno sievieti aizveda līdz brīdim, kad viņa ieraudzīja, ka darbojoties politikā, var dot sabiedrībai lielākas nepieciešamās pārmaiņas nekā paliekot medicīnā. 1995. gadā Päivi tika ievēlēta Somijas parlamentā. Kā stāsta pati Päivi, tieši “nedzimušo bērnu dzīvības aizstāvēšana ir bijusi viņas kā deputātes galvenā prioritāte”.

“Tas bija iemesls, kādēļ es iestājos politikā. Ārstiem un medicīnas personālam būtu jābūt iespējai darboties atbilstoši savai ticībai un pārliecībai,” uzsver politiķe.

Savā politiskajā karjerā Päivi 2011.-2015. gadam darbojās kā Somijas iekšlietu ministre un 2004.-2015. gadam kā Kristīgo demokrātu partijas priekšsēdētāja. Savu kristīgo pārliecību un vērtības sieviete nekad nav slēpusi, ja bijis jākomentē vai jāaizstāv kāds jautājums no kristīgās ētikas puses. Protams, kritika un pārmetumi viņas virzienā raidīti bieži, tomēr kas gluži negaidīts notika 2019. gada jūnijā.

Neticamā Bībeles prāva

Päivi bija ievietojusi tvītu, kurā jautājuma formā adresēja ziņu savas luterāņu baznīcas vadībai, kas bija parakstījusies par “Pride 2019” finansiālu atbalstu. Viņa atceras, ka “tvīta galvenais saturs bija fotoattēls no Bībeles, Romiešiem 1:24-27.” Pret sievieti tika izvirzītas trīs apsūdzības “etnisko aģitāciju” pret minoritāšu grupu. Apsūdzību papildināja atsauces uz 2004. gada izdoto brošūru ar nosaukumu “Vīrietis un sieviete, Viņš tos radīja”, un – jau 2019. gadā izskanējušo radio diskusiju, kurā tika apspriests, ko Jēzus domā par homoseksuāļiem. Jau sākotnēji bija skaidrs, ka par katru “naida runas” apsūdzību var piespriest naudas sodu vai cietumsodu līdz diviem gadiem, ja Päivi tiks atzīta par vainīgu. Īsi pēc apsūdzības viņa komentēja: “Jūtos tik nereāli, ka esmu krimināli apsūdzēta par to, kam dziļi ticu un ka tas notiek manā valstī, kurai ir ļoti dziļas reliģijas un vārda brīvības saknes.”

Stundām ilgajās pratināšanās policijas iecirknī apsūdzētajai Päivi ticis arī prasīts, vai viņa piekrīt izdzēst šos ierakstus no sociālajiem tīkliem tuvāko divu nedēļu laikā. Viņa atbildējusi, ka stāv uz šīm Bībeles patiesībām, neskatoties uz to, kādas varētu būt sekas gaidāmajā tiesas prāvā. “Mums kristiešiem ir jābūt iespējai piekrist un apliecināt savu ticību Dieva vārdam, citādi reliģijas brīvība būs likvidēta. Esmu gatava turpināt aizstāvēt vārda un ticības brīvību un kristiešu tiesības runāt par Bībeles mācību Augstākās tiesas priekšā, un ja nepieciešams arī Eiropas Cilvēktiesību tiesas priekšā,” tādu vēstījumu Paivi sniedz mums – Latvijai.

Helsinku rajona tiesa pret prokuratūru

“Vēlos iedrošināt kustības par dzīvību turpināt izplatīt vēsti par to, ka dzīvība ir cilvēktiesības. Vēlos jūs visus iedrošināt izmantot fundamentālās tiesības runāt publiski arī par savu ticību Jēzum. Ar nepacietību gaidu mūsu tikšanos Rīgā. (Päivi Räsänen)

Šī 2021. gadā Somijā notiekošā tiesas prāva, kurā līdzās Päivi apsūdzības tika izvirzītas arī bīskapam Juhanam Pohjolam (par Päivi brošūras publicēšanu savai draudzei), ātri izpelnījās starptautisku uzmanību. Gan Päivi un Juhanam, gan viņu pārstāvošā ADF International organizācija saņēma simtiem vēstuļu, atbalsta apliecinājumu no cilvēkiem visā pasaulē. Arī starptautiskie cilvēktiesību eksperti pauduši bažas par vārda brīvības apdraudējumu Somijā. Deputāte vēl pirms sākotnējā tiesas sprieduma, kas izrādījās viņai labvēlīgs atklāti teica: “Es pati lūdzu Dievam gudrību, lai atbildētu tiesai un medijiem, jo redzu, cik lielu sabiedrības interesi šī lieta izraisījusi. Es lūdzu, lai šis gadījums pavērtu iespējas vēl vairāk izplatīties evaņģēlijam.”

2022.gada 30. martā Helsinku rajona tiesa viņus vienbalsīgi attaisnoja, norādot, ka “apgabaltiesai nav jāinterpretē Bībeles jēdzieni”. Prokuratūra pēc mēneša pārsūdzēja spriedumu “nav vainīgs”. Pēc tam 2023. gada 31. augustā-1. septembrim Helsinku Apelācijas tiesa lietu izskatīja un 14. novembrī noraidīja visas apsūdzības pret Paivi un bīskapu un pasludināja attaisnojošu spriedumu abiem apsūdzētajiem.

Šobrīd valsts apsūdzība pret Somijas parlamentārieti un bīskapu Pohjolu turpinās, neskatoties uz to, ka apelācijas tiesa vienbalsīgi apstiprināja spriedumu “nav vainīgs”. Prokuratūra joprojām pieprasa desmitiem tūkstošu lielu naudas sodu un cenzēt deputāta Bībeles tvītu.

Ko ir grūtāk mainīt – likumu vai cilvēka domāšanu un uztveri? “Kopš 30 gadus esmu Parlamentā, redzu, ka tad, kad mainās cilvēku uztvere, mainās arī likumi un likumdošana. Šobrīd tos likumus, kas skar naida runas un minoritāšu aizstāvību ir grūti ietekmēt, jo ir ļoti liels Eiropas spiediens. Tomēr mums kā kristiešiem ir atbildība un pat pienākums censties ietekmēt sabiedrību ar evaņģēlija izplatīšanu, tā mainot cilvēku domas un uztveri.” (Päivi Räsänen)

Cik stipras ir vārda brīvības robežas un indivīda spēja demokrātiskā sabiedrībā paust savu reliģisko pārliecību, nesaskaroties ar juridiskām sekām?

Cik izturīgas ir apsūdzības, ja to centrā ir Svētie Raksti vai tradicionālas baznīcas mācības?

Vai valdībām ir jābūt pilnvarām noteikt, kā reliģiskā izpausme var notikt un kur tai ir jāapklust?

Reģistrējies un tiekamies konferencē 23.-24. 02. un kopā diskutēsim par šiem jautājumiem ar Somijas parlamenta deputāti – vārda brīvības ikonu Eiropā Päivi Räsänenu!

Lasi un skaties arī “Asociācijas Ģimene” sagatavoto interviju ar Päivi Räsänenu-šeit!

Materiālā izmantotais attēls – adfinternational.org