Pirms gada ierosinātā vēlētāju iniciatīva par grozījumiem LR Satversmes 110. pantā ir noslēgusies kā Latvijas vēsturē visvairāk parakstītā tautas iniciatīva. Iniciatīvas iesniedzējs “Latvijas Vīru biedrības” (LVB) valdes priekšsēdētājs Andars Ignacs uzskata, ka sasniegtais parakstu skaits apliecina, ka dabiska ģimene Latvijā ir aizstāvama un diskusija par to savu aktualitāti nezaudēs arī turpmāk.

Lai arī savāktie 58 222 ir vairāk nekā trešdaļa no šobrīd Latvijā noteiktā sliekšņa nepieciešamajiem 154 868 parakstiem, par izvirzīto grozījumu referendums netiks organizēts, tomēr darbs pie dabiskas ģimenes kā sabiedrības pamatvērtības aizstāvības turpināsies.

“Šis skaitlis dod cerību, ka Latvijā ir cilvēki, kas saprot, kas ir ģimene un vērtības un ko nozīmē par tām drosmīgi runāt un rīkoties, lai tās aizstāvētu. Uzskatu, ka iestāšanās par vērtībām sākas no katra individuālā līmeņa, un neviens no augšas mums neko nevar diktēt vai uzspiest to, ko nevēlamies. Es ticu, ka esam tauta, kas nepakļausies destruktīvam ideoloģiskam spiedienam, bet pratīs nosargāt to, ka tikai savienība starp vīrieti un sievieti vienīgā spēj radīt pēcnācējus un līdz ar to turpināt tautu un veselu nāciju. Tas motivē mūs strādāt tālāk,” norāda A.Ignacs.

Viņš min, ka jau drīzumā plašāk sabiedrība tiks informēta par izvirzītajiem soļiem, kas jāsper, lai iesāktais darbs turpinās. “Paldies katram par drosmi iestāties par dabiskas ģimenes jēgu. Paldies par katru balsi, par atbalstu, neatlaidīgiem zvaniem, jautājumiem, arī par finansiāliem ziedojumiem kampaņas norisei. Šī kampaņa daudzos ir pamodinājusi apziņu par pamatvērtībām, kas mūsu tautai vienmēr ir bijušas vitāli svarīgas!

Piedzīvotā rezonanse sabiedrībā un pieaugošā vērtību destrukcija no Eiropas un arī citām valstīm, mums pasaka priekšā, ka mums nav tiesību apklust, īpaši, ja raugāmies uz saviem bērniem un mazbērniem. Mēs saprotam, ka šādai iniciatīvai ir jābūt pieejamai, lai runātu par ģimenes vērtību, laulību, Latvijas nākotni, identitāti. Nākamā sezona ir klāt un esam gatavi turpināt cīņu, lai sargātu vērtību robežas. (A.Ignacs)

Brīvība un vērtību aizstāvība nekad nenāk par velti. Mēs katrs par to maksājam ar savu brīvo laiku, ziedojot gan savas personīgās intereses, hobijus, arī finanses. Ja darīsim to visi kopā, spēks un rezultāts tikai pieaugs. Es personīgi lepojos ar šo sasniegto skaitli un ikvienu, kas šī gada laikā ir veltījis savu laiku, talantu, spējas un iespējas, lai censtos nostiprināt Satversmes 110. pantā ģimenes jēdzienu,” uzsver LVB vadītājs.

Konservatīvās domas portāla telos.lv redaktores Agneses Irbes vērtējumā, sasniegtais parakstu skaits piedzīvoto politisko, ideoloģisko šķēršļu kontekstā ir – rekords. Viņa min gan Covid-19 epidēmijas pulcēšanās ierobežojumus, gan Krievijas iebrukuma Ukrainā radīto priekšstatu par ģimenes definīcijas nostiprināšanu kā mazāk svarīgu uz kara fona, gan pašmāju lielo mediju ieņemto noliedzošo nostāju. Viņa raksta: “Piemēram, Valsts SIA Latvijas televīzija (uzturēta par nodokļu maksātāju naudu), atbildot uz biedrības Asociācija “Ģimene” lūgumu ievietot sociālās reklāmas rullīti, kas informē par parakstīšanos, sākumā atteica, pamatojoties uz brīva ētera laika trūkumu.  (…) Latvijas televīzijas valde izlikās nesaprotam, ka, ja reiz Latvijas Republikas Centrālā vēlēšanu komisija ir apstiprinājusi parakstu vākšanu un to uzsākusi, likumprojekts nav atzīts par diskriminējošu. Latvijas pilsoņiem ir demokrātiskas tiesības par to tikt informētiem neatkarīgi no LTV valdes personīgajiem uzskatiem un politiskajām simpātijām. (…) Aizstāvēt ikviena bērna tiesības pazīt savus vecākus un augt ar tiem nav diskriminācija. (…) Arī privātie TV kanāli, tādi kā TV3, atteicās ievietot informatīvo reklāmu.”

Arī Asociācijas “Ģimene” vadītājs Rihards Kostigovs izsaka pateicību tiem 58 222 cilvēku, kuri, uzzinot par parakstu vākšanu, nav palikuši malā, bet savu nostāju pauduši ar aktīvu parakstīšanos un citu informēšanu. “No tiem, neskatoties uz apgrūtināto parakstīšanās procesu, bija 1070 pilsoņi, kuri parakstījās pašvaldībās ar parakstu apliecinātāja starpniecību. Lielākoties tie bija mūsu seniori visā Latvijā, kas neskatoties gan uz nodevu, kas bija jāmaksā, gan reizēm attālumu, kas bija jāveic, savu izvēli izdarīja. Tāpat pateicība ikvienam no 57 152, kas neskatoties uz to, ka mūsu valsts sabiedriskie un citi lielie mediji apzināti atteicās informēt savu auditoriju par oficiālo Centrālā vēlēšanu komisijā reģistrēto iniciatīvu, parakstījās caur portālu latvija.lv/pv.

Gribu vēlreiz uzsvērt, ka pirms gada atvērtā tautas un “Latvijas Vīru biedrības” iesniegtā iniciatīva ir demokrātiska un Satversmei atbilstoša. Šis jautājums turpina būt aktuāls un mēs kopā ar ikvienu domubiedru turpināsim strādāt pie tā, lai dabiska ģimene kā vērtība tiktu aizsargāta mūsu valstī. (R.Kostigovs)

Šis noteikti mums visiem bija savu pamatvērtību izvērtēšanas gads, kas ir devis impulsu plašākām diskusijām par mūsu tautas nākotni un demogrāfisko perspektīvu,” pārliecināts R.Kostigovs.