Mēģiniet atbildēt uz vienu jautājumu – kādēļ sieviešu peldēšanas nacionālā čempionātā, kurās uzvarēja Pensilvānijas Universitātes peldētāja Lija Tomasa (Lia Thomas), pēc triumfālā rezultāta gaviles praktiski nebija un tribīnēs bija lasāms plakāts “Glābiet sieviešu sportu!”? Kas tur tik neparasts? Atbilde – sacensību līdzjutēji bija atnākuši atbalstīt sacensībās savas meitas, māsas un draudzenes, turpretī par uzvarētāju kļuvušo L.Tomasu visi sporta entuziasti iepriekšējās trīs sezonās bija vērojuši vīriešu komandu sastāvā!
L.Tomasa savās iepriekšējās sezonās ar rezultātu – 462. vieta koledžas peldēšanā nebija gluži labākais, tomēr 17. martā viņš (bioloģiski) iegāja vēsturē kā pirmā transpersona, kura uzvarējusi NCAA peldēšanas čempionātu sieviešu konkurencē 500 metru brīvajā stilā (4:33:24). Aiz viņa palika ar olimpisko sudrabu titulētās Emma Weyant (4:34:99) un Erica Sullivan.
Pārmet netaisnīgas priekšrocības
Sieviešu peldēšanas komandā L.Tomasa startēja 2021.-2022. gada sezonā pēc īpašās hormonu terapijas kursa noslēgšanas. Turpinoties karstām debatēm, vai transpersonām ir vieta sieviešu vieglatlētikā, transpersona 17.-19.03. izcīnīja trīs uzvaras arī “Ivy League” – 100 metru brīvajā stilā (47:63), 200 metru brīvajā stilā (1:43:12) un 500 metru brīvajā stilā (4:37:32).
Sešpadsmit Pensilvānijas sieviešu peldēšanas komandas dalībnieces nosūtīja vēstuli gan augstskolas, gan “Ivy League” amatpersonām un iebilda pret L.Tomasas dalību kopā ar viņām.
“Mēs atbalstām L.Tomasas lēmumā mainīt savu dzimuma identitāti un pāriet no vīrieša uz sievieti, jo katram ir tiesības dzīvot savu dzīvi autentiski,” teikts vēstulē. “Tomēr mēs arī atzīstam, ka, runājot par sporta sacensībām, dzimuma fizioloģija ir atsevišķs jautājums, ko ietekmē dzimuma identitāte. Fizioloģiskā ziņā L.Tomasai ir netaisnīgas priekšrocības salīdzinājumā ar konkurenci sieviešu kategorijā, par ko liecina viņas reitingi, kas no 462. vietas kā vīrietim uzkāpuši uz 1. vietu kā sievietei. Ja viņa būs tiesīga sacensties ar mums, tad viņa pārspēt var arī NCAA sieviešu peldēšanas čempionāta rekordus,” tā vēstulē jau brīdināja un prognozēja Pensilvānijas Universitātes peldēšanas komandas pārstāves.
Es neesmu vīrietis
Neskatoties uz iebildumiem un protestiem, transpersona tomēr uzstāja uz savu piederību sieviešu komandai.
“Atbilde ir ļoti vienkārša – es neesmu vīrietis. Es esmu sieviete, tāpēc es piederu sieviešu komandai un transcilvēki ir pelnījuši tādu pašu cieņu, kādu saņem visi citi sportisti,” tā intervijā izdevumam “Sports Illustrated” sacīja 22 gadus vecā transpersona. Viņa turpināja: “Es tikai vēlos parādīt transbērniem un jaunākiem transsportistiem, ka viņi nav vieni un viņiem nav jāizvēlas starp to, kas viņi ir un sporta veidu, ko viņi mīl.”
Savu karjeru L.Tomasa sola attīstīt arī turpmāk, par savu mērķi izvirzot 2024. gada Olimpiskās spēles.
Atbalsts transpersonu koledžu studentiem-sportistiem tika nostiprināts papildus šī gada sākumā, kad 19. janvārī NCAA paziņoja, ka ir atjauninājusi savu politiku attiecībā uz sportistu transpersonu līdzdalību. Tika nobalsots par atbalstu un dalības modeli, kurā “saglabā iespēju piedalīties studentiem-sportistiem transpersonām, iekļaujot godīgumu un drošību visiem, kas sacenšas”. Jaunās izmaiņas stājās spēkā nekavējoties. Transpersonu sportistiem turpmāk būs jādokumentē sporta veidam specifiskais testosterona līmenis četras nedēļas pirms sava pārstāvētā sporta veida čempionāta atlases.
Tostarp, NCAA Iekļaušanas birojs un Sporta zinātnes institūts publicēja Dzimumu identitātes un studentu-sportistu līdzdalības Samita gala ziņojumu, kurā par mērķi izvirzīti pasākumi, kas uzlabotu transpersonu vai nebināro (TGNB) sportistu iekļaušanu un labklājību. Rekomendējošie ieteikumi paredz, ka institūcijām ir jānosaka vismaz viens garīgās veselības aprūpes sniedzējs, kas sniegtu piemērotu emocionālo aprūpi TGNB sportistiem, kā arī regulāri jāveic pārbaudes, lai nodrošinātu, ka galvenā atbildība par citu izglītošanu par TGNB jautājumiem netiek uzlikta pašiem TGNB sportistiem.
Dabiskās ģimenes un konservatīvo vērtību aizstāvji vērš uzmanību uz plašajām un neatgriezeniskajām izmaiņām sabiedrībā, kas iesākas ar viendzimuma partnerattiecību regulējuma pieņemšanu. Aicinām izteikt savas bažas deputātiem, kam būs jālemj par “Civilās savienības likumprojekta” atzīšanu vai noraidīšanu Latvijā!
Balso par dabisko! Balso par dabisku ģimeni – latvija.lv/pv